18 stycznia 2011

Jak efektywnie wyczyścić dyfuzor?

Pewnie nie jeden akwarysta zadaje sobie te pytanie, jak dobrze wyczyścić dyfuzor. Dziś odpowiem na te pytanie.

Szklane elementy mają to do siebie, że bardzo łatwo i dość szybko zachodzą glonami i brudami. Mój dyfuzor również niezbyt zachęcająco wyglądał, dlatego postanowiłem to zmienić.

brudny dyfuzor
 

Zacząłem przeglądać różne fora i natrafiłem na informację, że szklany dyfuzor dobrze czyści się wodą utlenioną. Zdziwiłem się, ale postanowiłem, że sprawdzę tę informację. Długo się nie zastanawiając wyjąłem dyfuzor i zalałem go wodą utlenioną.

Cała kuracja w moim przypadku trwała łącznie 6 dni. I muszę napisać, że jestem bardzo zadowolony z tego efekty. W zasadzie dyfuzor wygląda jak nowy, a woda utleniona świetnie go wyczyściła.

Zdjęcia z testu:

Jak widać efekt jest powalający. Wodę utlenioną można wykorzystać do czyszczenia wszystkich szklanych elementów. Jest jeden minus, przez te kilka dni akwarium nie będzie zasilane CO2, chyba że masz zapasowy dyfuzor. U siebie nie zauważyłem jakichś radykalnych skutków braku CO2 przez te kilka dni.

Gorąco polecam tę metodę czyszczenia. Swoją drogą można by bliżej przyjrzeć się wodzie utlenionej - skoro tak doskonale poradziła sobie z czyszczeniem dyfuzora to możliwe, że mogła by poradzić sobie z glonami...

Co o tym sądzisz? Jak podoba Ci się efekt? Napisz komentarz to dla mnie bardzo ważne.

8 komentarzy:

 1. Ciekawa sprawa, tyle że czas jak musi się czyścić element jest bardzo długi, mówisz tu o malutkich elementach, bo do większych skąd wziąć wiadro wody utlenionej.

  A co do samej wody utlenionej to ma naprawdę wiele zastosowań poprzez medycynę, konserwację czyszczenie szkła ;-).

  OdpowiedzUsuń
 2. Specjalnie tak długo moczyłem dyfuzor bo chciałem zobaczyć jak bardzo da się odczyścić. Żeby ładnie wszystkie brudy odeszły wystarczy na jedną noc zalać dyfuzor wodą utlenioną. Jeśli nie pomoże to warto powtórzyć tę czynność.

  No a jeśli chodzi o większe elementy to trzeba zrobić podobnie, aż do momentu osiągnięcia zamierzonego celu.

  Faktycznie woda utleniona ma wiele zastosowań i dlatego trzeba z nich korzystać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Proponuje zalać dyfuzor ACE taki bezzapachowy. Po 15 min mamy jest jak nowy.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Anonimowy - dzięki za podpowiedź :) Może któregoś razu wypróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. zalejcie go domestosem na ok 1 godz i dobrze wypłuczcie...najlepiej gorącą wodą ze strzykawki...efekt murowany

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzisss, woda utleniona, szkoda ze nie swiecona.... ace, donestos itp, po pol godziny jak nowka, potem 15 minut kapieli w roztworze z uzdatniaczem. Trzeba tez wstrzynac roztwor do srodka dyfuzora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Owszem, domestos, ace też wyczyszczą spiek ceramiczny. Ja jednak wolę zamoczyć dyfuzor w wodzie destylowanej.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Woda utleniona dobrze radzi sobie w akwarium, np. z zielenicami. Stosowałem w swoim akwarium i świetny efekt. Na ten temat są również filmiki na youtube.com

  OdpowiedzUsuń