18 stycznia 2011

Jak efektywnie wyczyścić dyfuzor?

Pewnie nie jeden akwarysta zadaje sobie te pytanie, jak dobrze wyczyścić dyfuzor. Dziś odpowiem na te pytanie.

Szklane elementy mają to do siebie, że bardzo łatwo i dość szybko zachodzą glonami i brudami. Mój dyfuzor również niezbyt zachęcająco wyglądał, dlatego postanowiłem to zmienić.

brudny dyfuzor
 

Zacząłem przeglądać różne fora i natrafiłem na informację, że szklany dyfuzor dobrze czyści się wodą utlenioną. Zdziwiłem się, ale postanowiłem, że sprawdzę tę informację. Długo się nie zastanawiając wyjąłem dyfuzor i zalałem go wodą utlenioną.

Cała kuracja w moim przypadku trwała łącznie 6 dni. I muszę napisać, że jestem bardzo zadowolony z tego efekty. W zasadzie dyfuzor wygląda jak nowy, a woda utleniona świetnie go wyczyściła.

Zdjęcia z testu:

Jak widać efekt jest powalający. Wodę utlenioną można wykorzystać do czyszczenia wszystkich szklanych elementów. Jest jeden minus, przez te kilka dni akwarium nie będzie zasilane CO2, chyba że masz zapasowy dyfuzor. U siebie nie zauważyłem jakichś radykalnych skutków braku CO2 przez te kilka dni.

Gorąco polecam tę metodę czyszczenia. Swoją drogą można by bliżej przyjrzeć się wodzie utlenionej - skoro tak doskonale poradziła sobie z czyszczeniem dyfuzora to możliwe, że mogła by poradzić sobie z glonami...

Co o tym sądzisz? Jak podoba Ci się efekt? Napisz komentarz to dla mnie bardzo ważne.