27 sierpnia 2013

Belka Hagen Glo - recenzja

Belka Hagen

Temat oświetlenia w akwarium jest bardzo często poruszany. Jedyni pytają jakich użyć świetlówek, inni zaś nie wiedzą jaką wybrać lampę na świetlówki. W związku z tym, że od prawie blisko 2 lat posiadam belkę Hagen Glo 2x24 W, postanowiłem napisać o niej kilka zdań. Być może moja krótka recenzja przyda się komuś, kto będzie stał właśnie przed wyborem lampy do akwarium.

 
Belka Hagen Glo

Recenzowana belka używa świetlówek T5, które charakteryzują się dłuższą wydajnością świetlną od wcześniej używanych T8. Belka posiada następujące wymiary: (dł./szer./wys.) 60,5cm / 11,5cm / 7,5cm. Wszystkie wymiary podane są bez nóżek. Z nóżkami wymiary są następujące: 68cm / 11,5cm / 16,5 cm. W związku z powyższym prześwit pomiędzy taflą wody a świetlówkami wynosi około 8cm.

Belka Hagen Glo

Belka wykonana jest częściowo z aluminium oraz plastyku. Oprawa jest aluminiowa, a nóżki z tworzywa sztucznego. Całość sprawia wrażenie bardzo solidnej lampy i po 2 latach użytkowaniu uważam, że taka właśnie jest. Ponadto belka stoi bardzo stabilnie na akwarium. Producent zastosował bryzgoszczelne oprawy, dzięki czemu nie musimy dodatkowo stosować szklanej pokrywy na wierzch akwarium. Nad świetlówkami, na całej długości lampy umocowano odbłyśnik, który znakomicie spełnia swoją rolę.

Hagen Glo

Interesujące jest, że lampę można przesuwać nad akwarium. Nóżki rozsuwają się nawet do 22cm z jednej strony! Ponadto producent wyposażył belkę w plastykowe zaczepy, dzięki czemu możemy lampę podwiesić np. do sufitu. Szkoda tylko, że linek nie ma razem w zestawie.
 
Zamontowaną belkę na akwarium można obracać wokół własnej osi o 360 stopni. Takie udogodnienie może nam się przydać podczas porządkowych prac w akwarium lub przy wymianie świetlówek.

Belka Hagen Glo

Warto dodać, że lampa Hagen Glo nie posiada przycisku włącz/wyłącz. Lampa samoczynnie zapala się, gdy tylko umieścimy wtykę w gniazdku.

Belka Hagen Glo

Podsumowując:
Plusy:
  • stabilna konstrukcja wykonana z solidnych materiałów
  • bryzgoszczelne oprawki na świetlówki
  • elastyczność lampy (możliwość przesuwania nad akwarium oraz obracania wokół własnej osi)
  • możliwość podwieszenia lampy
Minusy:
  • brak przycisku włącz/wyłącz
  • brak linek do podwieszenia
  • brak świetlówek w zestawie
 
Spodobał Ci się ten wpis? Kliknij "Lubię to"!