14 listopada 2015

Skimmer a'la ADA Vuppa


Dzięki uprzejmości czytelnika bloga Rafała "derfalon" Czajkowskiego prezentuję skimmer wykonany na podobieństwo oryginalnego ADY Vuppa.

 


Korpus i pierścień regulacyjny jest wykonany ze stali nierdzewnej, a dokładniej z wewnętrznej części termosu stalowego o pojemności 0,5 litra.


Został on przycięty i wypolerowany. Wyciąłem 3 otwory przez, które woda wlewa się do korpusu. Dół korpusu został zaślepiony płytką ze spienionego PCV i jest szczelny. Pierścień regulacyjny to po prostu "plasterek" termosu rozcięty z tyłu, aby sam dostosował się do średnicy korpusu. Trzyma się doskonale i właściwie jest szczelny (jak podniosę go tak aby blokował dopływ wody to właściwie zamyka go całkowicie).Na dnie wykonanym z PCV wklejony jest fragment pojemnika na media filtracyjne filtra Diversa Claro 200 z nawierconymi otworami, który służy za cokół do montażu głowicy filtra.W cokół wpina się głowicę filtra, trzyma się ona bardzo solidnie.


Dokładnie na wprost wylotu głowicy nawiercony jest otwór, przez który wsuwa się kawałek rurki stalowej przedłużającej wylot głowicy filtra poza korpus skimmera. Uszczelnienie tego połączenia zrealizowałem jako nasunięty na wcisk i odpowiednio przycięty kawałek wężyka silikonowego.Głowica nakryta jest krążkiem gąbki filtracyjnej z nacięciem na kabel zasilający.


Całość była planowana do montażu w narożniku akwarium stąd mocowanie jest zrealizowane na 4 przyssawkach rozmieszczonych w ten sposób, aby 2 "łapały" tył zbiornika, a 2 bok. Oczywiście skimmer robi to co powinien i to aż za solidnie. Powierzchnia wody kryształ. Muszę zamykać skimmer na czas karmienia, ponieważ Danio Malabarskie (które są żarłokami i z jedzonkiem są w stanie poradzić sobie w 30 sekund :D ) nie były w stanie zjeść bo skimmer wszystko im "wyjadał" ;-)


Zdaję sobie sprawę, że przez zostawienie tego zaokrąglonego dołu filtr  nie wygląda estetycznie, ale ze względu na cienkość materiału jakim dysponowałem wolałem zostawić ten element, ponieważ znacznie usztywnia konstrukcję.

 

Skimmer w większości był obrabiany za pomocą miniszlifierki a'la Dremel. Jego wymiary wynikają z dostępnego materiału i wynoszą: średnica 60 mm, wysokość 120 mm.

W akwarium prezentuje tak jak na zdjęciach poniżej.Informuję, że jeśli obniży się poziom wody (odparuje) skimmer nadal spełnia swoje podstawowe zadanie. Nie został wyposażony w pływak tak jak ma to miejsce w oryginalnym skimerze ADA Vuppa. Regulacja odbywa się przez ustawienie pierścienia regulacyjnego. Zakres regulacji to prawie 3 centymetry. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby zaciągnął powietrza.

 

Jeszcze raz dziękuję Rafałowi za udostępnienie zdjęć oraz opisu. Zachęcam do komentowania.

Spodobał Ci się ten wpis? Kliknij "Lubię to"!