8 września 2015

Test nawozu Water Boost Complex Plus 3w1

Otrzymałem nawóz do celów testowych. Ciekawostką jest, że jest to nawóz złożony zarówno z mikro, jak i z makroelementów. Żeby było tego mało posiada dodatek "węgla w płynie". Zapraszam do dalszej części wpisu.

 
Otóż dzięki uprzejmości serwisu roslinyakwariowe.pl otrzymałem buteleczkę o pojemności 500 ml dość ciekawego nawozu. Jest to nawóz Water Boost Complex Plus 3w1. Producent zapewnia, że jest to nowatorski, specjalnie skomponowany kompletny nawóz przeznaczony do akwariów roślinnych o pojemności do 100l.

Myślę, że starczy teorii, czas przejść do praktyki. Testowany zbiornik to moje prywatne akwarium, na które w chwili obecnej mam coraz mniej czasu.
Dane zbiornika:
Zbiornik: 60/30/40 szkło GUARDIAN - recenzja
Oświetlenie: Belka Hagen Glo 2x24W - recenzja
Podłoże:
 • Aqua Soil Amazonia
 • Aquael Aqua Substrate II
Nawożenie: wg producenta, czyli 1ml na 25l 
Co2:
 • Butla wysokociśnieniowa
 • Dyfuzor CO2 - metalowy
Filtracja:
Rośliny:
 • Hemianthus callitrichoides
 • Hemianthus micranthemoides
 • Reinacki mini
Zwierzęta:
 • Poecilia reticulata
 • Otocinclus Vittatus
W związku z tym, że dziś przypada podmiana wody zrobiłem przycinkę roślin. Najpierw zdjęcia przed podmianą i przycinką.
Zdjęcia po przycince roślin oraz podmianie wody

Dzień 8|15.09.2015
Minęło właśnie 7 dni od kiedy zacząłem podawać nowy nawóz. Przyrost roślin jest średni. Zaobserwowałem delikatny pył na szybach. Cały czas dawkuję 2ml WB Complex Plus oraz 1ml K. Do obsady doszły również Bystrzyki Amandy. Piękne rybki, bardzo ruchliwe ;-)

Akwarium prezentuje się następująco
Dzień 15|22.09.2015
Mijają kolejne dni od kiedy testuję nawóz. Nadal stosuję się do zaleceń producenta, czyli dawkuję 1ml na 25l wody. Z tego co zauważyłem to roślinki jakby bardziej zielone się zrobiły, ale też obserwuję że pojawia się delikatny pył na szybach. Dziś wróciłem na szklany dyfuzor, dlatego że w metalowym pękła uszczelka i większość gazu uciekała od spodu. Postaram się zrobić recenzję metalowego dyfuzora, ponieważ uważam że lepiej rozpuszcza gaz. Zapraszam do zdjęć.
Dzień 22| 29.09.2015
Przyszła pora na krótkie podsumowanie. Nawóz nadal podaję wg dawek producenta, czyli 1 ml na 25 l wody. Na przedniej szybie obserwuję delikatny pył. Wg mnie jest delikatny przyrost co zresztą zaraz zobaczycie na zdjęciach.

W związku z tym, że jest to test postanowiłem pójść trochę inną drogą, tzn rozszerzyłem nawożenie o pałeczki do podłoża. Zastosowałem alternatywę w postaci pałeczek do roślin doniczkowych. Pod rośliny zielone zastosowałem Zielony Dom Pałeczki Nawozowe uniwersalne dla roślin doniczkowych, natomiast pod Reinacki mini Zielony Dom Pałeczki Nawozowe dla roślin kwitnących. Jak zwykle za tydzień zdam relację.

Nawożenie na najbliższe dni/tygodnie będzie wyglądać następująco:
 1. 1ml WBCP na 25l wody - codziennie,
 2. 1ml K - codziennie,
 3. Pałeczki nawozowe - co 4 tygodnie.
 


Dzień 29| 06.10.2015
Czas na kolejną aktualizację. Roślinki powoli, ale rosną. Najbardziej to widać po "Dużym Heńku", zresztą "Mały Heniek" też jakby bardziej się zazielenił i zagęszcza. Ponadto zauważyłem brak pyłu na przedniej szybie.

Zwiększę nawożenie i zobaczymy co będzie się działo dalej. 


Nawożenie na najbliższe dni/tygodnie będzie wyglądać następująco:
 1. 3ml WBCP - codziennie,
 2. 1ml K - codziennie.
Zdjęcie przed przycinką:

Zdjęcia po przycince i pracach pielęgnacyjnych

Dzień 36| 13.10.2015
W tym tygodniu akwarium miło mnie zaskoczyło z dwóch powodów. Pierwszy to brak pyłu na szybach, a zatem prace pielęgnacyjne były krótsze. Drugi powód to narybek Gupika. Teraz się cieszę, ale jak dojrzeją to będę płakał bo będą się mnożyć na potęgę...


Dzień 99| 15.12.2015
Prezentuję dziś przedostatni raz aktualizację dotyczącą testu nawozu. Pozostało mi go już niewiele, dlatego na koniec zrobię jeszcze podsumowanie oraz kilka zdjęć.

Uważam, że nawóz spisuje się dość dobrze. Akwarium jest praktycznie bezobsługowe. Podmieniam wodę, czyszczę szyby i voilà ;-) Niestety na szybach nadal powstaje trochę pyłu, ale tragedii nie ma.

Na dzień dzisiejszy zbiornik prezentuje się następująco


Dzień 117| 02.01.2016
Testowanie nawozu Water Boost Complex Plus dobiegło końca. Prezentuję ostatnie zdjęcia oraz krótkie podsumowanie. Najpierw przyjrzyjmy się roślinkom:

Jak widać na zdjęciach powyżej oraz porównując aktualizację z 99 dnia aktualizacji zdjęcia niewiele się różnią prócz przycinki "Dużego Heńka" i Reinacki Mini. Moim zdaniem tylko te dwie roślinki jakoś rosły. Hemianthus micranthemoides wręcz rozprzestrzeniał się na akwarium, z stąd ta przycinka.

Moim zdaniem nawóz jest średni, oceniam go na 3+ / 6. Plus za dodatek Carbo. Przez cały okres testu oto rzeczy które mi najbardziej utkwiły:
- delikatne pylenie na szybach,
- małe zbiorowisko zielenic po lewej stronie przy Reinacki Mini
- Hemianthus callitrichoides nie rósł, lub rósł baardzo powoli, miejscami wręcz pustki.

Dziękuję wszystkim, którzy obserwowali wątek, a także serwisowi roslinyakwariowe.pl, ponieważ bez nich test by się nie odbył.

Akwarium dalej istnieje, nie zlikwiduję go. Wróciłem z powrotem do nawozów Ferki.

Zapraszam do wyrażania swoich opinii.
 
Spodobał Ci się ten wpis? Kliknij "Lubię to"!