8 lipca 2010

Ferka Rosetta i Ferka Stemma


Postanowiłem, że zrobię mały test odnośnie tych kapsułek, a to dlatego że też chciałem mieć piękne rośliny. Jakiś czas przed zakupem przejrzałem kilka tematów odnośnie Ferki Stemmy i Ferki Rosetty i widziałem, że naprawdę działają.
A teraz do rzeczy, mój test trwał około miesiąca i po tym czasie mogę wyrazić swoją opinię, którą w dalszej części art. przedstawię. W tym czasie zrezygnowałem w ogóle z nawożenia kolumny wody, nawoziłem tylko CO2 w ilościach około 1b/s.


Dane o akwarium:
Objętość: 25l brutto
Oświetlenie: 18 Watt (lampka IKOLA)
Filtracja: Filtr HBL - 501
Podłoże: AquaSubstrat II
Ozdoby: 1 mały kamień
Flora: Hemianthus calithroides, Hemianthus micranthemoides, Ludwigia natans, Rotala walichii, Didiplis diandra
Fauna: Otosek, Gupiki i Rasbory Galaxy


Opis kapsułek

Kapsuły Rosetta jest to nawóz w postaci kapsułki pod korzenie przeznaczony dla roślin akwariowych. Został on opracowany specjalnie dla roślin rozetowych (Żabienice, Kryptokoryny) jak również trawnikowych (Eleocharis, Glossostigma)  i Blyxy. Rosetta zapewni roślinom w Twoim akwarium soczyste i żywe kolory, mocny i zdrowy system korzeniowy jak również zagwarantuje bujny wzrost. Kapsuły Rosetta oprócz kompletnego nawożenia makroelementowego i mikroelementowego zawierają biostymulatory, które stymulują krzewienie i zmniejszają stres roślin po przycięciu.
Rosetta to drobny proszek zapakowany w kapsułkę, która rozpuszcza się w czasie krótszym niż 15 minut od momentu zaaplikowania w podłoże i od razu zaczyna nawozić rośliny.
Rosetta sprawi, że uprawa wielu wymagających roślin stanie się dla Ciebie prosta. Rosetta przeznaczona jest dla roślin zielonych jak również czerwonych.


Kapsuły Stemma jest to nawóz w postaci kapsułki pod korzenie przeznaczony dla roślin akwariowych. Został on opracowany specjalnie dla roślin łodygowych. Stemma zapewni roślinom w Twoim akwarium soczyste i żywe kolory, mocny i zdrowy system korzeniowy jak również zagwarantuje bujny wzrost. Kapsuły Stemma oprócz kompletnego nawożenia makroelementowego i mikroelementowego zawierają biostymulatory, które stymulują krzewienie jak również wykształcanie młodych stożków u przyciętych roślin..
Stemma to drobny proszek zapakowany w kapsułkę, która rozpuszcza się w czasie krótszym niż 15 minut od momentu zaaplikowania w podłoże i od razu zaczyna nawozić rośliny.
Stemma sprawi, że uprawa wielu wymagających roślin stanie się dla Ciebie prosta. Stemma przeznaczona jest dla roślin zielonych jak również czerwonych.

Moja opinia
Faktycznie przez cały czas testu roślinki rosły zdrowo i bezproblemowo. Rotala wybarwiała się bardzo intensywnie i urosła do gigantycznych wymiarów jak na mój zbiornik. Gdyby te kapsułki były tańsze to może i przez cały czas bym ich używał...

Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że akwarium staje się praktycznie bez obsługowe. Trzeba jedynie nakarmić rybki i to wszystko. 

Jak już wcześniej wspomniałem o cenie to przy dużym litrażu takie nawożenie może być bardzo kosztowne, ale przy mniejszym jest to kwota do przejścia. Chociaż w porównaniu z nawozami płynnymi pod względem ceny to jednak są sporo droższe.

Cóż mogę więcej napisać... kapsułki działają i spisują się rewelacyjnie. Mogę je polecić śmiało wszystkim tym którym nie chce się lać nawozów do akwa i wszystkim tym którzy są np w częstych wyjazdach i nie mają komu zostawić akwarium w opiece.


Tak wyglądają kapsułki

Ferka Stemma

Ferka Rosetta


A tak prezentowało się akwarium w trakcie testu
1 dzień
20 dzień


A Wy już używaliście tych kapsułek? Co o nich myślicie?